Slabá imunita

Máte problémy se slabou imunitou a chytnete jakýkoliv virus, co zrovna letí kolem? Vyzkoušeli jste již všechny vitamíny, stravujete se převážně zdravě, přesto se potýkáte s pravidelnými chřipkami a nachlazeními zejména na podzim a na jaře… Poznáváte se v tom? Podívejme se společně na spirituální důvody pro slabou imunitu.

Slabou imunitu má hodně citlivých a vnímavých lidí, a ani já jsem nebyla výjimkou. Dlouhou dobu jsem si myslela, že to je daň za empatii, že to tak musí být. Jak tato lekce byla komplexní a s čím vším imunita souvisí, jsem pochopila až nedávno.

Vnímavost nemusí znamenat slabost ani náchylnost k fyzickým nemocem.

Zejména pro ženy se slabá imunita stává standardem. Ať se snaží být sebevíce tvrdší, jsou přirozeně vnímavější a každé nachlazení si je najde. Setrvávají v tomto stavu z nevědomosti a domnívají se, že to k velké citlivosti patří.

Citlivost ale lze formovat tak, abychom zůstali empatičtí, s otevřeným srdcem, a zároveň byli odolnými.

Imunita je úzce spojená s našimi hranicemi. Zastupuje naší osobní integritu. Vyjadřuje náš vztah k nám samotným, a to se samozřejmě odráží i ve vztahu k ostatním lidem.

Problém s imunitou tkví v tom, že nejsme celiství, máme narušenou integritu a nerespektujeme své hranice.

Nerespektování hranic bývá dvousečné. Když někdo nerespektuje své hranice, běžně nerespektuje ani hranice ostatních lidí, a náprava se musí udělat na obou místech. Naši imunitu „opravíme“ tím, že začneme měnit své chování v běžném životě.

V jakých situacích si necháváme narušovat imunitu

1. Chování někoho vám není příjemné, ale nic neřeknete.

Např. někdo z rodiny vám pořád mluví do života, aniž byste o jeho rady žádali. A vy ho neustále omlouváte s tím, že to myslí dobře či to dělá pouze z nevědomosti.

Jinými slovy – neustále si dobrovolně necháváte narušovat hranice, tedy vaši imunitu. Řešení je jednoduché. Dotyčnému vysvětlete, co a proč vám vadí. Vše se dá řešit slušně, a jak to druhá strana přijme, či nepřijme, není vaše starost.

Můžete to brát i jako takové bezpečnostní opatření – protože když se nezačnete vyjadřovat, jednou se to ve vás nashromáždí a vy bouchnete. A to se slušností nebude mít nic společného a daný vztah existenčně ohrozíte, i když to vůbec nebylo nutné.

Ve svém životě jsem strávila příliš mnoho času čekáním na to, že to tomu druhému dojde a sám to přestane dělat. Tento čas vám ušetřím – nedojde. Druhá strana si vůbec neuvědomuje, že vám narušuje hranice. Kdyby si to uvědomovala, nedělala by to. A neuvědomí si to do té chvíle, dokud mu to neřeknete.

2. Děláte něco, co je vám proti srsti.

I když bytostně cítíte, že něco dělat nechcete, děláte to stejně. Protože „se to od vás očekává“, „co by na to řekli lidi“ apod. V tomto případě jste to vy sami, kdo nerespektuje své hranice. Obvykle se tyto obavy nezakládají na pravdě, ale na vašem strachu.


Je nutné to vzít i z druhé strany, protože když si necháváte narušovat hranice a sami si je nerespektujete, je velká šance, že to stejné děláte vy, ale někomu jinému.

Poznáte se v následujících situacích?

  • Někomu radíte, aniž by vás o to ten člověk požádal. Myslíte si, že to děláte pro jeho dobro, ale ve skutečnosti je tam vaše sobecká potřeba být k užitku či být konečně slyšen. Více to rozebírám v tomto videu.
  • Nerespektujete pravidla. Chcete si objednat nějakou službu či zboží, ale nestačí vám, co má daný profesionál v nabídce a vyžadujete něco speciálního? Či se dokonce něčeho dožadujete zadarmo, protože přece je to jen jedna otázka? Chcete, aby se vám někdo věnovat mimo svou pracovní dobu? Nic z toho není v pořádku.

Pro začátek je nejlehčí si uvědomit, v jakých situacích vy překračujete hranice jiných lidí a přestat to dělat. Dalším krokem je si uvědomit, kde to naopak lidé činí vám a začít s jasným vytyčením vlastních hranic. Nikdo jiný za vás vaši integritu stanovit nemůže.

Jakmile uvedete vše do praxe, už se nebudete muset bát každé virózy, která zrovna bude ve vašem okolí řádit. Vaše zdraví začíná ve vaší psychické pohodě.