Svůj spirituální rozvoj můžete zcela řídit skrze rozvoj fyzického těla, protože stav vědomí je uložen v našem těle. To nám pouze zrcadlí naše emoční, mentální a spirituální rozpoložení. V těle jsou také uchovány všechna traumata a bloky – a právě vědomé cvičení nám pomůže je uvolnit.
Co je Iyengar jóga – https://jogaiyengar.cz/iyengar-joga/cesta-iyengarovy-jogy/
Lektorka Iyengar jógy Jana Chovancová – tel. +420 604 260 572
Kniha Výklad jógy – https://jogaiyengar.cz/zdroje/knihy/
Ahoj. Já vás zdravím u dnešního videa, které vlastně rozšiřuje to téma flexibility, a chtěla bych tu flexibilitu více rozebrat na té fyzické úrovni. Takže odkud to vezmeme?
Asi odtud, jak naše fyzické tělo ukládá a zhmotňuje veškeré naše traumata, vzorce a komplexní stav toho, kým jsme a jak se odráží v našem těle na té energetické, mentální a emocionální úrovni. To je někdy strašidelná představa, co?
Všechny traumata, bloky jsou uložené ve vašem fyzickém těle. Proto jsem už i zmiňovala v jednom videu, že i fyzický pohyb nebo práce s fyzickým tělem vám může odstranit nějaké nevědomé vzorce.
Může. Ale samozřejmě jsou tam úrovně, do kterých vás to pustí na základě úrovně vědomí, na které zrovna jste. Aby to bylo málo složité. Dám vám příklad.
V bedrech se ukládá zlost. Kdo má problém s bedry, tak to máte jasné. Taky jsem ho měla. A když jsem opravdu cvičila na tuto oblast, tak jsem pak byla 2 dny rozčilená. Ty emoce se uvolňovaly a stejně tak se může uvolnit jakákoliv emoce. Když se často cvičí třísla, tak lidé hlásí, že brečí.
Tam jsou zase emoce jiného typu. Ale když si vezmete, že je někdo dejme tomu hodně ukotvený v tom materiálním světě a jde si tyto hmotné věci, tak sice má problém s bedry, začne na ně cvičit a víte, že se tam najednou neuvolní úplně všechno, že jo? Protože člověk by se mohl zbláznit a nemohl by to ustát.
Spirituální cestu můžete podniknout zcela skrze fyzické tělo. Mluvím o józe. O čem jiném, že jo? Mluvím o józe. Muselo to být jasné, protože opravdu neznám žádný jiný sofistikovanější systém cvičení.
Když do toho jdete vědomě, tak čím déle to budete dělat, čím budete zběhlejší v praxi, tak vás to pustí do dalších úrovní. A prostě vás to posouvá. Jsou duchovní přístupy, které jdou čistě přes fyzické tělo. Prostě se cvičí x hodin denně. Ale není to aerobik. Je to vědomý pohyb.
Jóga byla na začátku mého spirituálního probuzení. A já jsem cítila, že prostě chci cvičit jógu, že to potřebuje moje tělo. A taky hodně potřebovalo. Snažila jsem se vyhledat dobrého lektora. Obešla jsem toho poměrně dost a byla jsem z toho rozhořčena, že: „OK, tak tohle je jóga, jo? Mhm.“
Protože jak říkám, tam to přinejlepším připomínalo hodinu aerobiku. Neříkám, že ty hodiny nejsou pro někoho přínosné. Já jsem od toho čekala něco jiného, protože vím, že jóga má být primárně duchovní nauka, že jo? A když se dělá vyšší jóga, tak jóga je univerzální slovo a s tělesným cvičením to potom nemusí mít vůbec nic společného.
Takže jsem hledala, až jsem našla úžasnou Janu Chovancovou. Já vám na ni klidně dám kontakty. Ona se na mně nebude zlobit. Prosím vás, cvičí v Brně, momentálně v Řečkovicích, ale já jsem ze za ní stěhovala po tělocvičnách po úplně celém Brně, protože prostě jsou lektoři, kteří za to stojí.
A jestliže jste z jiného, ale většího města, tak by vám asi byla schopna dát kontakt, kde se cvičí Iyengar jóga. Já vám dám i odkazy na tu jógu. Já si to nemůžu vynachválit.
Co je Iyengar jóga – https://jogaiyengar.cz/iyengar-joga/cesta-iyengarovy-jogy/
Lektorka Iyengar jógy Jana Chovancová – tel. +420 604 260 572
Je to tradiční typ jógy, něco jako Hatha jóga, takže je to pomalé, vědomé. Je to o středu a o ose těla, že se rovná levá a pravá strana. Všichni máme nějakou nerovnost a jsme nějak nakřivo.
A pan Iyengar byl úžasný učitel, který tvrdil, že každé tělo udělá s pomůckami jakoukoliv pozici. Je to i o pomůckách. Cílem toho cvičení je, že ty pomůcky odstraníte, ale než abyste to dělali blbě, tak tam prostě budete mít ty bločky (ne jako mentální blok, ale jako ty cihličky), budete tam mít polštáře, lana a vše, co potřebujete, abyste udělali tu pozici. Je to jóga, která je o velké výdrži a pak se tam do ní samozřejmě dodává Pranayama.
A tenhle směr jógy mě stále nepřestává fascinovat. Učím se ho spoustu let. A neustále mě to pouští do nových úrovní. A opravdu to není o tom, že bych dělala nějaké nové a úplně úžasné pozice, ale v takových běžných pozicích cítíte, že se tam rozpouští další věci.
Na spirituální cestě je nesmírně důležitá otevřenost v hrudníku.
Mám malé dítě a vždy to cítím, když ho nosím, takže potřebuji ten hrudník procvičovat naopak. Ale když už je to dlouhodobě, když tam měl něco zablokovaného, když byl nemocný a musela jsem ho furt tahat, tak jsem opravdu cítila, že moje chování zhrublo, protože tam přestala být ta otevřenost srdce.
Takže je tam ten komplexní systém, že se tam vnímají všechny ty situace. Pan Iyengar teda už nežije, ale není to tak dávno, co umřel (2014). Mám tady od něho úžasnou knihu a taky vám jí můžu nasdílet. Kniha Výklad jógy – https://jogaiyengar.cz/zdroje/knihy/
Samozřejmě, že se to nenaučíte podle knihy. Potřebujete na to skvělého učitele, jakého mám zatím štěstí mít. A než mi to sedlo, tak mi to opravdu trvalo.
Ale je vidět, že lidé v mladším věku na to nejsou připraveni. Proto tam nenajdete dvacetileté lidi. Ty jdou po tom aerobiku a tohle je v podstatě nezajímá. Tam se bavíme i o nějaké vyspělosti a o tom posunu vědomí a třeba vy budete ta výjimka. Myslím si, že jsem tam zaznamenala 1, 2 mladší lidi. Myslím si, že tento styl jógy vás přitáhne i tak.
Věřím tomu, že kdyby chtěl jít někdo na své spirituální cestě čistě fyzickou cestou, že ta Iyengar jóga mu to dokáže dát. Až tak je to super nástroj. Ale opravdu to nedokážete říct o každém druhu jógy, nedokážete to říct o každém lektorovi. Jana je výborná a ty lekce skládá nějakým způsobem.
Ale jak vám říkám, já tam chodím spoustu let. A i když vždy jdeme v září od začátku opakování od noh nahoru a jak se to staví, tak pořád tam mám hodně co hledat. Myslím si, že to mám do konce života. Budu muset cvičit do konce života. Takže Iyengar jógu vám vřele doporučuji.
Jak ta flexibilita souvisí s fyzickým tělem? Můžu vám říct, že jestliže jste hypermobilní jako já, tak máte v něčem náskok, protože i ta rigidita v myšlení se odráží na tom fyzickém těle. Jestliže máte zatuhlé kyčle, ramena a já nevím co, tak to souvisí i s nějakým vzorcem.
Hypermobilními se většinou narodíte. Což neznamená, že by byl dokonalý, to vůbec ne, ale mají tam ten potenciál rychle do toho naběhnout, že nelpí na těch svých vzorcích. Ale zároveň to právě platí i naopak, že když se vám podaří rozhýbat to fyzické tělo, tak do toho doklapne energetické a mentální tělo a případně se vám uvolní ty emoce.
Takže fyzický aspekt je pro spiritualitu nesmírně důležitý. A teď se tady můžeme bavit o páteři, o kundalini a když budete mít na páteři 5 hrbů, tak ta kundalini by to musela mít hodně vymyšlené, aby vám někde vytryskla.
Já to samozřejmě odlehčuji, ale je to důležité.
Tělo nemusí být úplně esteticky nádherné, ale musí být funkční.
A třeba z hlediska ty hypermobility je pro mě obtížné dávat tam sílu. Pro mě není problém ohnout se a dávat končetiny do různých poloh, ale musím se tam hodně učit ten opak té flexibility, takže zase trošku přitlačit na té síle.
Hypermobilita má pak omezení v tom, že lidé mají tendenci to přehánět a tím si vlastně způsobí nějaké nerovnosti a zranění. Takže každé tělo je jiné a každé tělo třeba potřebuje jiný přístup.
A vy přijdete na to, co zrovna potřebujete. A taky vám může pomoct dobrý lektor. Takže někdo bude opravdu potřebovat hodně protahovat, někdo pracovat právě na té síle. Člověk má být pružný, ale silný. Nestačí být jenom pružný, abyste dokázali navěky fungovat. Ale jak říkám, lidé, co mají flexibilní tělo, to mají nějakým způsobem lehčí i na těch jiných úrovních. To je prostě fakt.
Naše tělo funguje jako deníček. Jako deníček všeho, co se nám stalo. Jako deníček všeho, co jsme vnímali jako traumatické. A i jako deníček všeho dobrého, že jo? Protože nejsme krásní a úžasní jen tak, to je zase odraz toho, co se nám stalo dobrého.
Ale když se tady bavíme o tom, že jsme opravdu suverénní bytosti, chceme si tvořit svět podle toho, jak my chceme a ne podle toho, jak se to zrovna stane, tak se musíme zbavit těch vlivů, které se nám nelíbí, které nás ovlivňují z minulosti. A jóga je opravdu cesta, skrze kterou to můžete udělat.
Proto jsem tu trošku vytáhla promo Jany. Mám to s ní domluvené a nevadí jí to, ale nemá web, takže reaguje jenom na volání, ale jak říkám, ona působí pouze v Brně. Je škoda, že na to, jaký má Iyengar jóga obrovský potenciál, zatím není tak rozšířená.
Když jsem byla těhotná a není tam těhotenský oddíl, tak jsem chodila k seniorům, protože dělají lehčí pozice. A když už jsem měla velké břicho, bylo to tam pro mě lépe udržitelné.
Bylo úžasné vidět, že je tam hodně starých lidí, fakt osmdesátníci. A začali tam chodit kvůli zdravotním benefitům.
A vlastně i sami říkali, že: „Od té doby, co tam chodím, tak nemusím brát tyto a tyto prášky.“ Nebo nějaká osmdesátnice najednou udělá stojku na hlavě a oni jsou z toho úplně nadšeni. Rozumíte? Když se vám v osmdesáti povede něco nového, na co jste v životě ani nepomysleli, tak je to super, že jo? Ale pro ně to má i obrovský zdravotní benefit.
Takže tam to opravdu není věkově omezeno, kdo to může cvičit. Může to cvičit každý. Pan Iyengar měl právě nějaké zdravotní problémy a proto vymyslel ten systém jógy. A fakt poklona a respekt.
Samozřejmě, že je to založené na tradiční józe, která existuje hodně dlouho, ale tato jóga je hodně chápaná jako rehabilitační, protože je tam věnovaná pozornost správnosti provedení a výdrži v těch pozicích. A prostě je to precizní.
Tak doufám, že vás to třeba inspirovalo, že fyzické tělo je důležité. Jasně, ženy koukají na to, aby byli hubené. Chlapi koukají na to, aby byli svalnatí. Ale jestliže se tady bavíme o spiritualitě, tak asi ani jedno není úplně důležité.
Je to důležité pro nějaké osobní vnímání a chápání. Nejdůležitější je, aby se člověk cítil dobře, ať to pro něho znamená cokoliv.
Ale jestliže se bavíme o spirituálním rozvoji, tak je důležité, aby vaše tělo bylo pružné, do nějaké míry flexibilní a co vám dovolí v tomto životě. Je možné, že v tomto životě nějaké pozice nebudou pro vás nebo pro mě.
A asi nejpodstatnější je, abyste ideálně měli zdravou a pružnou páteř, protože kolem ní se valí hlavní energetické kanály a ty chceme mít aktivní. Teď si tady opravdu dovolím dát bokem nějaké složité zdravotní případy. Nedovoluji si to vůbec posoudit, ale Iyengar jóga je opravdu pro každého, protože byla primárně dělaná i pro lidi s nějakým zdravotním problémem.
Ale co je právě z indické tradice chápáno jako zdravotní problém je to, když přijde fit člověk, který sice zjevně a okatě nemá žádný problém, ale v podstatě se nedotkne země, že jo? Neohne se. Takže těžko říct, jestli oni tohle chápali jako zdravotní problém. Je dost možné, že jo. Takže na začátku tam dáte destičky a pak je postupně odebíráte.
Jestliže máte nějaké zkušenosti s jógou třeba z dalších měst, jestliže chcete někoho doporučit (nemusí to být Iyengar jóga), třeba máte úžasnou lektorku, kde to jde přes tu vědomou úroveň, kde prostě cítíte, že se vám skrze fyzické cvičení otevírají dveře na těch jiných úrovních, tak já budu hrozně ráda, když to budete sdílet v komentáři, protože jasně, Jana je jenom jedna a má jenom jednu tělocvičnu, ale určitě není na tomto světě sama.
Takže jestliže máte tipy na někoho takového, tak budu moc ráda, když se o něj podělíte s ostatními.